Zgodnie z przeprowadzanymi w ostatnich latach badaniami Światowej Organizacji Zdrowia, Polska jest krajem najbardziej zagrożonym smogiem. Większe miasta narażone są szczególnie w sezonie grzewczym, choć poza nim problem nie znika, gdyż zanieczyszczenia zagrażają nam przez cały rok.

Zagrożenia dla zdrowia

Zagrożenia dla zdrowia wynikające z zanieczyszczeniem powietrza są ogromne, począwszy od najczęstszych chorób układu oddechowego, poprzez schorzenia układu krążenia, aż po najgroźniejsze nowotwory (zwłaszcza raka płuc). Oddychanie takim powietrzem jest szczególnie groźne dla kobiet w ciąży.

Jak radzić sobie z problemem smogu?

Oczywiście jest wiele różnych sposobów, na przykład sprawdzanie stopnia stężenia pyłów (jest to możliwe na odpowiednich stronach internetowych) i ograniczenie wychodzenia na zewnątrz do minimum. Najprostsze jednak i najbardziej niezawodne jest używanie masek antysmogowych. Na szczęście nietrudno się w nie zaopatrzyć. Taka maska, np. maska z filtrem hepa, pochłania szkodliwe substancje, takie jak pył, dym, mgły, aerozole, smog. Wyposażona jest w wymienny filtr węglowy. Jej działanie polega na tym, że wdychane powietrze przechodzi przez filtr oczyszczając się, a wydychane usuwane jest po prostu przez materiał części twarzowej. Atysmogowa maska z filtrem hepa powinna być używana przez jedną osobę. Doskonale dostosowuje się do kształtu twarzy, chroni również przed zimnem.